briggsPółmetkiem naszego biegu będzie kompleks braci Briggsów – pałac, park i dawna przędzalnia. To jedna z najświetniejszych kart w historii Marek. Dzięki aktywności brytyjskich przedsiębiorców Marki stały się ważnym punktem na gospodarczej mapie dawnego zaboru rosyjskiego. Fabryka, wybudowana w 1884 r., stała się niesłychanym impulsem do rozwoju miasta. Dość powiedzieć, że w szczytowym momencie w 1893 r. zatrudniała ponad 1700 osób. Zakład jak na owe lata był bardzo nowoczesny – jako jeden z pierwszych zastosował oświetlenie elektryczne.

Bracia Briggs prowadzili też działalność, którą we współczesnych czasach określa się mianem społecznej odpowiedzialności biznesu. Dokładali się do budowy kościoła św. Izydora, zbudowali osiedle robotnicze i budynek szkoły elementarnej.
Dwie wojny światowe nie obeszły się łaskawie z fabryką. Podczas pierwszej fabryka była miejscem rekwizycji, podczas drugiej – urządzono niej magazyn.

We współczesnych czasach w pałacu braci Briggs mieści się miejskie gimnazjum, park jest poddawany stopniowej rewitalizacji, a fabryka… czeka na swoją szansę. W poprzednich latach samorząd próbował otrzymać unijne pieniądze na jej rewitalizację i budowę centrum kultury. Na razie te starania nie przyniosły rezultatu. Kompleks braci Briggsów zaczyna jednak coraz częściej mocniej tętnić życiem. Odbywają się tu m.in. festiwal Przystań Marki (szanty), pokazy letniego kina pod chmurką, a w czasie biegu – uruchomimy punkt z napojami.